#HubiPorady

Idealny materac dla Twojego maluszka!

Kupno materaca to bardzo ważna rzecz i podobnie jak przy łóżeczku może posłużyć na lata. Przy wyborze należy mieć na uwadze iż noworodek ma bardzo delikatny i giętki kręgosłup. Nie powinien być zbyt długo unieruchomiony w nienaturalnej pozycji. Kręgosłup musi być równo podparty – dlatego też maleństwo śpi bez poduszki, na płasko.
Dzisiaj materace dzielą się na wiele kategorii: piankowe, lateksowe, sprężynowe lub z naturalnym wypełnieniem. Mogą być również mieszane czy dwustronne, których każda strona posiada inna twardość.

Jeśli rodzic zdecyduje się na materac piankowy spotka się z trzema wersjami: pianka poliuretanowa, pianka poliuretanowa wysokoelastyczna, pianka termoelastyczna. Najlepszym wyborem będzie pianka poliuretanowa wysokoelastyczna zapewniająca dobrą wentylację, jest trwalsza, nie odkształca się pod wpływem ciepła ciała oraz jest lekka i nie uczula.
Materac sprężynowy dobrze podpiera kręgosłup i nie odkształca się jednak zaleca się go dopiero kilkulatkom. Innym stosownym wyborem będzie materac lateksowy. Dzieli się na naturalny i syntetyczny, jednak poleca się syntetyczny, który nie uczuli dziecka i świetnie się sprawdzi podczas snu, bezpiecznie podtrzymując kręgosłup i nie odkształcając się. Wyróżnia się także materac kokosowo – gryczany wykonany jednej strony z naturalnych włókien skorupy z kokosa, a z drugiej z pikowanych komór gryczanych. Materac nie nagrzewa się, dopasowuje do ciała, jednak część kokosowa jest nieco za twarda dla delikatnego kręgosłupa noworodka. Mimo naturalnego, bardzo przewiewnego wkładu, wzbudzają kontrowersje zbytniej twardości oraz chłonności wilgoci, co prowadzi do powstania pleśni.
Podobnym do powyższego jest materac lateksowo – kokosowy. Lateks znajduje się na warstwie kokosowej chroniąc ją od wilgoci oraz nadając jej większą elastyczność i miękkość. Wyróżnia się także materace łączone na przykład: pianka-gryka-kokos, pianka-gryka lub dwie maty z kokosa i pianką pomiędzy.
Ważnym dodatkiem do materaca jest pokrowiec. Najpraktyczniejszym jest zdejmowany, z suwakiem, który można wyprać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + 6 =